Hírek
2013. Január 15. 11:03, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
Roubini: a forintgyengülésért Magyarország a felelős

A forint gyengülésért Magyarországra hárította a felelősséget a Roubini Global Economics (RGE) a Wall Street Journalban, a nemzetgazdasági minisztérium előző napi megállapításaira reagálva.
Az NGM hétfőn kiadott közleményében ugyanis a spekulánsok forint elleni támadásának tulajdonította a forint gyengülését, annak, hogy Nouriel Roubini, a világ egyik legbefolyásosabb pénzügyi elemzője, szokásos hírlevelének előfizetői részére azt tanácsolta, hogy amíg Magyarország kormánya alá nem írja az új IMF-megállapodást, addig shortolják a forintot.
A magyar minisztérium az RGE forintra kiadott eladási ajánlását "pécézte ki" az árfolyamcsökkenés elsőszámú okaként. "Mi azonban úgy látjuk, hogy Matolcsy György miniszter legutóbbi nyilatkozata, melyben elhibázottnak nevezte a 2002 és 2010 között folytatott erősforint-politikát, volt a forint gyengülésének a legfőbb oka" - írta Jelena Vukotic, a Roubini Global Economics kelet- és közép-európai vezető elemzője az NGM közleményére adott válaszában. Jelena Vukotic szerint a piacok Matolcsy Györgyöt tekintik a jegybankelnöki poszt egyik esélyes várományosának, ezért kijelentését úgy értelmezték, hogy a kormány agresszív monetáris lazító programot kíván folytatni és gyengébb forintárfolyamot szorgalmaz, ami kedvezne az exportőröknek, de növelné a devizahitelesek törlesztési terheit.
Az RGE vezető elemzője rámutatott, hogy a forint árfolyama ugyan csökkent az elmúlt héten, de nem kiemelkedő mértékben. A kormány unortodox lépései ennél jóval nagyobb eladási hullámokat is kiváltottak már - tette hozzá.
Jelena Vukotic szerint az, hogy a kormányzó többség jelöli ki a távozó Simor András helyére az új jegybankelnököt fokozza a további kamatcsökkentések és nem szokványos monetáris eszközök alkalmazásának valószínűségét, ami pedig újabb nyomás alá helyezi majd a forint árfolyamát.
A magyar gazdaság további piaci zavarok veszélyének van kitéve magas eladósodottsága és bankrendszerén keresztül az euróövezeti válságnak való erős kitettsége miatt. "Olyan nem konvencionális lépések, mint a jegybank devizatartalékainak igénybe vétele nyugtalanságot okozhat a befektetők körében és a tőke menekülését idézheti elő" - fogalmazott a Roubini Global Economics kelet- és közép-európai vezető elemzője a Wall Street Journalban megjelent cikkben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 18. 08:27, vasárnap | Belföld
Nagy István: május végén Magyarország kihirdetheti a mentességet a ragadós száj- és körömfájás ügyében
A ragadós száj- és körömfájás vírus utolsó kitörése óta nem észleltek új eseteket, a lappangási idő leghosszabb részén is \"túl vagyunk\".
2025. Május 18. 08:24, vasárnap | Belföld
Eddig fél millió ember küldte vissza a Voks lapokat
Átlépte a félmilliót a visszaküldött Voks 2025 szavazólapok száma - közölte a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szombaton a közösségi oldalára feltöltött videójában.
2025. Május 17. 08:27, szombat | Belföld
Elkészült az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria győri gyárában
Legördült a gyártósorról az egymilliomodik Audi Q3 modell az Audi Hungaria Zrt. győri gyárában. Az ünnepség részeként az Audi Hungaria és a magyar kormány megújította a 2013-ban kötött stratégiai együttműködési megállapodását.
2025. Május 17. 08:20, szombat | Belföld
Orbán Viktor: példátlan, hogy egy nem NATO-tagállam titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen
Példátlan, hogy a nem NATO-tagállam Ukrajna titkosszolgálati akciókat hajt végre egy NATO-tagállam, Magyarország ellen